Biežākās kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut, noformējot kredītu

Pieprasījums veido piedāvājumu – tā ir sena patiesība, kas vienmēr noteikusi to, kā darbojas pasaules ekonomika. Tas attiecas arī uz finanšu un kreditēšanas jomu. Ja kredītpakalpojumi cilvēkiem nebūtu vajadzīgi, tad vienkārši nebūtu šādu pakalpojumu. Aizdevumi ir pieprasīti, jo tas ir veids, kā uzlabot savus dzīves apstākļus, attīstīt uzņēmējdarbību un īstenot ieceres, kurām uzreiz nav pietiekami daudz līdzekļu. 

Tomēr, lai aizņemtos naudu droši un izdevīgi, vajadzīga laba finanšu pratība un apdomība. Realitātē daudziem kredītņēmējiem ar to ir problēmas, tāpēc, noformējot aizdevumu, tiek pieļautas kļūdas, kas vēlāk var dārgi maksāt – gan naudas, gan emocionālā ziņā. Kādas ir biežāk pieļautās kredītņēmēju kļūdas, no kurām vajadzētu izvairīties?

• Nepietiekami izvērtē kreditētāju piedāvājumus
Viena no izplatītākajām kļūdām, ko pieļauj kredītņēmēji, ir nepietiekama potenciālo aizdevēju un viņu piedāvājumu izvērtēšana. Mārketings mūsdienās ir agresīvs un ātri spēj panākt savu. Ja izvēlas aizdevēju, tikai vadoties pēc košas un skaistas reklāmas, kas sludina nebeidzamus ieguvumus un sapņu piepildījumu, tad tiešām tiek pieļauta kļūda. 

Aizdevēju gan banku, gan nebanku sektorā ir daudz. Izvēles iespējas ir tiešām plašas. Mērķis ir atrast izdevīgāko piedāvājumu, tāpēc lēmumu nevajadzētu pieņemt steigā. Labāk izpētīt piedāvājumus, salīdzināt aizdevumu nosacījumus un arī reālus skaitļus. To izdarīt šobrīd ir diezgan vienkārši, jo būtiskākā informācija par aizdevējiem jau apkopota internetā – kredītu salīdzināšanas portālos un vietnēs, kur apkopta noderīga informācija kredītņēmējiem, piemēram, https://lkja.lv/latvijas-hipoteka

Noderīgi būs arī aizdevēju mājaslapās ievietotie kredītu kalkulatori, kas sniegs aptuveno priekšstatu par aizdevuma izmaksām, gala summu, kas būs jāatmaksā, un ikmēneša maksājumu apjomu.

• Pārāk optimistiski vērtē savu maksātspēju
Atbildīga un reālistiska maksātspējas izvērtēšana ir pašā pamatā lēmumam par kredīta nepieciešamību, summu un citām niansēm. Maksātspējas stabilitāti var ietekmēt gan darba situācija, gan ģimenes stāvoklis, gan kopējā ekonomika un ikdienas izdevumu pieaugums. 

Vairumam cilvēku ir vēlme savu maksātspēju uzskatīt par daudz labāku, nekā tā patiesībā ir. Kredītdevējs, skatoties uz tiem pašiem ienākumiem un ģimenes stāvokli, noteikti vienmēr būs daudz piesardzīgāks. 

Pirms parakstīt līgumu par apjomīgām ilgtermiņa kredītsaistībām, patiešām jāizvērtē visi aspekti un reālistiski jāpaskatās uz savu naudas plūsmu, finanšu pratību un paradumiem, kas ietekmēs to, vai varēsiet izpildīt savas saistības pret aizdevēju.

• Izvēlas pārāk īsu atmaksas termiņu
Jo īsāks kredīta atmaksas termiņš, jo mazāk sanāks pārmaksāt. Tas ir labi. Tomēr tas nozīmē arī to, ka būs lielāki ikmēneša maksājumi. Tāpēc labi jāpadomā, vai neuzņematies pārāk lielus ikmēneša maksājumus, kas var radīt jūsu budžeta stabilitātei draudus. Ja ir bažas, vai katru mēnesi tiešām varēsiet samaksāt šādu summu, labāk izvēlēties garāku aizdevuma termiņu un mazākus ikmēneša maksājumus.

• Ļauj mirkļa emocijām vadīt savus lēmumus
Kredītu nekad nevajadzētu noformēt, ļaujoties mirkļa emocijām un vēlmēm. Ir jau skaisti un labi domāt par savu īpašumu, ceļojumu vai kapitālo remontu mājoklī, tomēr tas viss jāizvērtē ar vēsu prātu, balstoties reālos skaitļos un spējā atmaksāt aizdevumu. Bieži vien patērētāji nonāk kredītu jūgā tikai tāpēc, ka ļāvušies mirkļa impulsiem un sajūtai, ka "jādzīvo šodien", "es gribu sevi iepriecināt", "es taču esmu to pelnījis" utt. Vienmēr labāk nedaudz nogaidīt un sev pajautāt – vai man to patiešām vajag?

• Nedomā ilgtermiņā
Domājot par kredītu, jāiemācās arī domāt tālāk par vienu vai dažiem mēnešiem. Savas ģimenes un darba dzīvi nepieciešams izvērtēt arī vairāku gadu perspektīvā, lai saprastu, kādi ir jūsu mērķi, vajadzības un plāni, jo tas viss tiešā veidā ietekmēs arī jūsu finansiālo situāciju un maksātspēju. Piemēram, pēc gada bērns absolvēs skolu un stāsies augstskolā, līdz ar to vajadzēs maksāt par studijām. Varbūt plānojat vēl kādu mazuli ģimenē, un līdz ar to esošā dzīvesvieta kļūs par mazu? 

• Neplāno savu budžetu un neveido uzkrājumus
Kredītsaistības ir nopietna atbildība, kas prasa ievērot zināmu finanšu disciplīnu. Diezgan riskanti ir nekontrolēt savu budžetu, neplānot ienākumus un izdevumus, jo var gadīties, ka nav vairs no kā nomaksāt kredītmaksājumus. Tāpat vienmēr vajadzētu būt kaut vai nelieliem iekrājumiem, ko var izmantot neplānotu izdevumu gadījumā vai tad, ja regulārie ienākumi kavējas. Piemēram, slimības laikā, kā arī tad, ja maināt darbavietu. 

Lūk, varat uzzināt vairāk nekā 200 dažādus padomus, kā ietaupīt un iekrāt naudu: https://financer.com/lv/uzkrajumi/ka-ietaupit-naudu/