Kad nepieciešama ādas veidojumu pārbaude

Ādas veidojumu pārbaude vairumam cilvēku diemžēl nav iekļauta regulāro veselības izmeklējumu sarakstā, kuru izpilda reizi gadā vai pāris gados. Tomēr šai pārbaudei vajadzētu būt obligāto procedūru skaitā, jo ir ļoti būtiski sekot līdzi arī ādas veselībai. Āda ir mūsu lielākais orgāns, kas ik dienu saņem daudzveidīgu apkārtējās vides ietekmi. Arī ārsti mudina pievērst vairāk uzmanības ādas veselībai, jo statistika apliecina, ka saslimstība ar šajā jomā pieaug. 

Īpaši satraucoša ir tendence pieaugt ādas vēža pacientu skaitam. Ādas vēzis arvien nežēlīgāk skar tieši jaunus cilvēkus. Un šajā sakarā ir būtiski runāt par ādas izmeklējumu profilaksi. Regulāra ādas veidojumu pārbaude ir efektīvs veids, kā atklāt slimību agrīnā stadijā un, iespējams, izglābt dzīvību.

Ādas veidojumus pārbauda ar dermatoskopiju
Dermatoskopija ir viena no pamata izmeklējumu metodēm, kuru savā darbā izmanto dermatologs. Ārsts vairākkārtējā palielinājumā un spēcīgā apgaismojumā veic ādas veidojumu pārbaudi. Tādā veidā ārsts var ieraudzīt tās ādas struktūras, kas ar neapbruņotu aci nav saskatāmas. Šis izmeklējums ir drošs un piemērots pacientiem jebkurā vecumā. Iespējams veikt gan optisko dermatoskopiju, gan digitālo. Vienkāršākos gadījumos ārstam pietiek veikt optisko dermatoskopiju ar lupai līdzīgu rīku, bet digitālo izmeklējumu visbiežāk veic neskaidros gadījumos, jo iespējams palielināt attēlu pat 100 reizes.

Kad jāpievērš īpaša uzmanība ādas veidojumiem
Dažos gadījumos dzimumzīmju un citu ādas veidojumu veselībai jāpievērš īpaša uzmanība, jo pastāv paaugstināts saslimšanu risks. Veidojumu pārbaudi ik gadu ieteicams veikt, ja:

 • jau bijuši ādas audzēji;
 • radiniekiem bijušas ādas onkoloģiskās saslimšanas;
 • ir I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums un āda saulē ātri apdeg;
 • ir liels dzimumzīmju un ādas veidojumu skaits;
 • daudz laika pavada saulē, darbs ir ārpus telpām;
 • intensīvi sauļojas gan dabiskā saulē, gan solārijā;
 • bijuši saules radīti apdegumi.

Bīstamas pazīmes, kas prasa tūlītēju izmeklējumu
Katram pašam ikdienā jāpievērš uzmanība savu dzimumzīmju un ādas veidojumu vizuālajām pazīmēm. Ieteicams rūpīgi veikt pašapskati vismaz reizi mēnesī, pievēršot uzmanību arī tādām ķermeņa zonām, kuras apskatām retāk. Tās ir paduses, cirkšņi, mugura, vēders, kakls un citas zonas. Ja pats labi nevar saskatīt, jāpalūdz kādam tuviniekam to izdarīt. Ja tiek konstatētas kādas no šīm pazīmēm, nekavējoties jāpiesakās pie dermatologa:

 • veidojums īsā laikā mainījis savu izmēru;
 • veidojums ir nesimetrisks, ar izplūdušām malām;
 • tā virsma asiņo, zvīņojas, mitro vai niez;
 • dzimumzīme ir vairāk nekā divās krāsās;
 • ādas veidojums ir traumēts un nesadzīst.

Kad ieteicams ādas veidojumu likvidēt
Bieži vien pēc dzimumzīmju vai citu ādas veidojumu pārbaudes ārsts iesaka to noņemt, lai mazinātu risku, ka nākotnē veidojums rada problēmas. Ādas veidojumus pacienti nereti izvēlas noņemt arī psiholoģisku un estētisku iemeslu dēļ, jo tie atrodas nevēlamās vietās, traucē, tiek berzēti ar apģērbu. Gadījumos, kad veidojums ir labdabīgs, to var likvidēt ar lāzera palīdzību. Dzimumzīmju un citu veidojumu noņemšana ar lāzeru ir mazsāpīga, ātra, bez šuvēm, kā arī netiek bojāta apkārtējā āda. 

Vizīte pie dermatologa ieteicama ikvienam
Dermatologs ir ādas, matu un nagu veselības speciālists, kurš veic diagnostiku, konsultē un nozīmē ārstēšanu. Viņa pārziņā ir ne tikai dzimumzīmes un citi ādas veidojumi. Dermatologs palīdzēs jebkuru ar ādas veselību saistītu jautājumu gadījumā. Ja ir kādas sūdzības, izmaiņas ādas izskatā, izsitumi, nieze vai citi simptomi, nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, bet gan konsultēties ar dermatologu. Ādas slimību spektrs ir ļoti plašs, tās ir kaites, kas var skart ikvienu. Un katrai no tām ir specifiska ārstēšana. Ar dermatologa palīdzību no problēmas izdosies atbrīvoties ātrāk un efektīvāk. Tāpat dermatologs var palīdzēt arī problemātiskas, jutīgas ādas īpašniekiem, iesakot labākos kopšanas līdzekļus. 

Piesakiet vizīti pie uzticama un pieredzējuša dermatologa klīnikā eraesthetic.lv.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu