Kas ir ukulele?

Ja mājās ir mazi bērni, tad gan vecāki, gan vecvecāki zina, kas tas ir, jo ir redzējuši kaut vienu televīzijas raidījumu “Ukulele”. Pirmais iespaids, ieraugot ukuleli: tā ir maza ģitāra, kas drīzāk atgādina rotaļlietu. Tomēr tas patiešām ir mūzikas instruments, ko var spēlēt ikviens mūzikas mīļotājs.

Nedaudz no vēstures
Ukulele jeb Havaju ģitāra ir strinkšķināmais stīgu instruments ar četrām stīgām, kuras pirmsākumi meklējami 19. gadsimtā Havaju salās. Tiek uzskatīts, ka par ukuleles priekšteci kalpojis portugāļu mūzikas instruments, kas arī bijis neliels stīgu instruments. 

Leģenda vēsta, ka viens no portugāļu imigrantiem, nonākot Havaju salās, pateicībā par laimīgo izglābšanos sācis muzicēt. Vietējie iedzīvotāji, būdami pārsteigti par muzikanta pirkstu veiklību, instrumentu nosaukuši par “lēkājošo blusu”. Iespējams, ka tas ir ukuleles nosaukuma pamatā. Pateicoties karaliskajai ģimenei, kura iemīļoja mūzikas instrumentu, jau 19. gadsimtā ukulele ieņēma stabilu vietu Havajas kultūrā. 

Kādēļ izvēlēties šo mūzikas instrumentu?

  • Apgūt ukuleles spēli ir vieglāk salīdzinājumā ar citiem mūzikas instrumentiem, piemēram, ģitāru.
  • Ukulele ir maza un viegla, tādēļ nesagādā bērnam grūtības, kā arī ērti paņemama līdzi.
  • Lētāka par citiem mūzikas instrumentiem, kas ir svarīgi, ja instruments domāts tikai izklaidei.
  • Ieguvumi bērna veselībai: attīsta acu – roku koordināciju, mazina stresu, uzlabo smadzeņu darbību, veicina lasīšanas izpratni un spēju koncentrēties.
  • Visvieglāk apgūstamais mūzikas instruments un tā spēli var apgūt ne tikai pie profesionāla pedagoga, bet arī internetā. 

Ja bērns vai kāds no pieaugušajiem ir ieinteresējies par šo mūzikas instrumentu, to var iegādāties interneta veikalā 220.lv. Ieraugot plašo ukuleļu piedāvājumu, var apjukt. Kuru no tām izvēlēties? Lai atviegloti izvēli, nedaudz pastāstīsim par katru no instrumentu veidiem.

Ukuleļu veidi
Ir četri ukuleļu veidi.

  • Soprāna ukulele ir piemērota spēlēšanai bērna pirkstiem, jo ir vismazākais instrumenta veids. Tās garums visbiežāk ir no 51 līdz 53 centimetriem, un uz grifa ir 12 līdz 15 ladas. Ladas ir šaurie metāla gabaliņi, kas atrodas uz grifa virsmas. Nospiežot stīgu pret grifu, stīga atspiežas pret ladu un stīgas vibrējošā daļa maina savu garumu. Tā rodas vajadzīgā nots.
  • Koncerta ukuleles izmērs ir 58 centrimetri, un uz tās grifa ir no 15 līdz 20 ladām. Šāda veida ukulele ir ne tikai nedaudz lielāka, bet arī skanīgāka, jo ir vairāk nospēlējamu nošu.
  • Tenora ukulele ir piemērota profesionāļiem, ko nosaka lielāks ladu skaits un attālums starp ladām. Tenora ukulele ļauj spēlēt sarežģītus akordus. Instrumenta izmērs ir 66 centimetri, un tai ir vairāk par 15 ladām.
  • Baritona ukulele ir vislielākā, tās izmērs ir 76 centimetri un skanējums atbilst 1/2 klasiskās ģitāras skaņojuma pirmajām četrām stīgām. Bērnam, kurš vēlas spēlēt ģitāru, vispirms vajadzētu apgūt baritona ukuleles spēli.

Skanējumu būtiski ietekmē materiāls, no kā gatavota ukulele. No viengabalaina koka gatavotas ukuleles skanējums būs augstvērtīgāks, nekā tas būs no finiera gatavotai ukulelei. 

Interneta veikalā 220.lv atrodami daudzi mūzikas instrumenti, protams, arī dažādas ukuleles. Priecāsimies, ja, izlasot šo rakstu, radās skaidrība par instrumenta veidiem, kas palīdzēs izvēlēties piemērotāko ukuleli! Ja instrumentu paredzēts ņemt līdzi izbraukumos, ieteicams meklēt komplektu, kurā ir gan instruments, gan soma. Tas pasargās ukuleli no negaidītiem triecieniem un ilgāk ļaus baudīt tās jauko skanējumu. 

Lai izdodas atrast īsto, vienīgo un nepārspējamo ukuleli!

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu