Laiks meklēt automašīnai ziemas riepas: īsumā par būtisko

Kalendārs un laika apstākļi aiz loga neizbēgami ziņo, ka rudens ir jau ir durvju priekšā. Auto īpašniekiem tā ir zīme, ka laiks domāt par spēkrata sagatavošanu aukstajai sezonai. Ziemas riepas ir viens no svarīgākajiem elementiem, par kuru vajadzētu parūpēties vēl pirms ziemīgu laika apstākļu iestāšanās. 

Ja pagrabā neglabājat vēl labas ziemas riepas, kuras plānojat izmantot arī šajā sezonā, tad ir īstais brīdis jau veikt riepu izpēti un atrast savam auto piemērotas un uzticamas ziemas riepas par izdevīgu cenu. Ja atstāsiet šo darbu uz pēdējo brīdi, var nākties gan pārmaksāt, gan samierināties ar to, kas ir pieejams, nevis to, ko bijāt vēlējies.

Ceļu satiksmes noteikumi par ziemas riepām
Atkārtošana ir zināšanu māte, kā arī nezināšana neatbrīvo no atbildības, tāpēc atgādināsim būtiskākos nosacījumu attiecībā uz ziemas riepām, kurus paredz mūsu valsts Ceļu satiksmes noteikumi.

  • No 1. decembra līdz 1. martam visiem automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 3500 kg, jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām.
  • Ziemas riepas ar radzēm satiksmē izmantot atļauts no 1. oktobra līdz 1. maijam.
  • Vieglo auto ziemas riepu minimālais protektora dziļums ir 4 mm.
  • Ieteicams neizmantot riepas, kas vecākas par pieciem, sešiem gadiem, jo braucot gan nodilst protektors, gan laika gaitā riepu gumija zaudē savas īpašības. Riepas ražošanas laiks norādīts uz katras riepas ārējās malas.
  • Uz vienas ass jābūt vienādām riepām – izgatavotājam un protektora zīmējumam jābūt identiskam.
  • Vienam auto vienlaikus nedrīkst būt radžotas un neradžotas riepas.

Neskatoties uz to, ka likums par obligātām ziemas riepas nosaka tikai no 1. decembra, ieteicams riepu maiņu veikt savlaicīgi, jo laika apstākļi ir neparedzami un var pārsteigt ar melno ledu un sniegu arī daudz agrāk. Arī tuvojoties 1. decembrim, rindas uz riepu montāžu ir tiešām garas. Tāpēc labāk iegādāties un nomainīt riepas laikus, lai bez bažām varētu ik rītu doties savās gaitās.

Kādas ziemas riepas pirkt?
Ziemas riepas iedala vairākos veidos pēc to gumijas tipa un tām paredzētajiem lietošanas apstākļiem. Kuras no tām – Eiropas, Skandināvijas vai radžotās – izvēlēties, tas ir praktiskas dabas jautājums, kas prasa izvērtēt savus braukšanas apstākļus un paradumus.

Eiropas tipa ziemas riepas ir ar cietāku gumijas sastāvu un labāku veiktspēju pie lielākiem ātrumiem, jo riepas ir stabilākas. Eiropas tipa ziemas riepas ir labākas maigas ziemas apstākļos – uz slapja ceļa, slapja sniega apstākļos, uz sausa asfalta. Tās būs stabilākas lielā ātrumā, labāk attīrīsies no ūdens un slapja sniega. Ja ikdienā pārvietojas pa pilsētu vai tīrītiem ceļiem, tad šīs riepas būs laba izvēle. Bet tām būs zemāka veiktspēja bargos ziemas apstākļos uz ledus, liela sniega, zemās temperatūrās. Šis riepu tips pēdējos gados gūst lielāku popularitāti, jo ziemas nav tik bargas un sniegotas.

Skandināvijas tipa ziemas riepas ir piemērotas bargākiem ziemas apstākļiem, tās labāk strādās uz ledus, piebraukāta sniega, lielos mīnusos. Tām ir mīkstāks gumijas sastāvs, izteikti asa protektora kante, kas palīdz manevrēt un veikt pagriezienus uz slidena ceļa. Šīm riepām ir izteiktākas un dziļākas lameles, lai nodrošinātu labāku saķeri. Šo īpašību dēļ šādas riepas nav ieteicams lietot vasarā. Riepu gumija kļūst mīksta un auto var sākt slīdēt pie straujākiem manevriem vai bremzēšanas. Salīdzinot ar Eiropas tipa ziemas riepām, šīs riepas nebūs tik labas uz slapja un sausa ceļa seguma. Tām arī būs mazāka stabilitāte lielos ātrumos, tās būs skaļākas un ar augstāku degvielas patēriņu.

Radžotas riepas būs piemērota izvēle, ja ikdienā jāpārvietojas pa bargiem ziemas apstākļiem – ledu un piebraukātiem, netīrītiem ceļiem. Šādos apstākļos radžotas riepas būs galvastiesu pārākas par citām ziemas riepām. Pārējā laikā radžotas riepas būs ar zemāku veiktspēju un komfortu. Tās ir skaļas un arī ar augstāku degvielas patēriņu. Uz sausa vai slapja asfalta tās var vairāk slīdēt. Jāņem vērā, ka daudzās valstīs radžotas riepas ir aizliegtas, jo tās bojā ceļa segumu. Ja plānojat braukt uz Eiropas valstīm, noskaidrojiet, kādi tur ir nosacījumi attiecībā uz radžotām riepām.

Kur pirkt ziemas riepas par labu cenu?
Kvalitatīvas jaunas un lietotas riepas no populāriem zīmoliem varat ērti un par izdevīgu cenu iegādāties klātienē “Riepu Garāžas” servisos un interneta veikalā riepugaraza.lv. “Riepu Garāža” ir viens no vadošajiem auto riepu un disku mazumtirgotājiem Latvijā, kam ir pieci riepu servisa centri Rīgā, kā arī tiek nodrošināta ātra riepu piegāde visā Latvijā un Baltijā. Riepu servisos pieejama arī riepu montāža, remonts un uzglabāšana. Sortimentā atradīsiet uzticamas ziemas riepas no tādiem pazīstamiem zīmoliem kā GoodYear, Sailun, Nokian, Continental, Altenzo, Hankook un citiem.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu