Pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu iesnieguši 38% divu vai vairāku dalībnieku SIA
Līdz Komerclikumā noteiktajam termiņam - jūnija beigām - pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu iesniegušas 13 038 jeb 38% divu vai vairāku dalībnieku sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), kas reģistrētas līdz 2013.gada 30.jūnijam.Uzņēmumi, kuri prasības noteiktajā termiņā nav izpildījuši, aicināti to neatlikt un sakārtot uzņēmuma dokumentāciju. Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere paziņojumā medijiem pauž atzinību par uzņēmēju pacietību, iesniedzot dokumentus, jo pirms Komerclikumā noteiktā termiņa Uzņēmumu reģistrā saņemto pieprasījumu skaits un līdz ar to arī rindas manāmi pieauga.
Saskaņā ar Komerclikuma aktuālo redakciju līdz šā 30.jūnijam pirmais dalībnieku reģistra nodalījums Uzņēmumu reģistrā bija jāiesniedz visām divu un vairāku dalībnieku SIA, kas reģistrētas līdz 2013.gada 30.jūnijam.
Paidere skaidro, ka reformas mērķis, sabiedrībām iesniedzot dalībnieku reģistra nodalījumu, ir cīnīties ar reiderisma gadījumiem, lai veidotu drošu un uzticamu uzņēmējdarbības vidi, nevis "iztīrīt" reģistrus.
Komentējot sabiedrībā izskanējušo viedokli, ka Komerclikuma grozījumi, atceļot reformu viena īpašnieka SIA, turpinās attīstīt neaktīvo uzņēmumu pastāvēšanu, Paidere skaidro, ka ir citi mehānismi, kas ļauj cīnīties ar neaktīvajiem uzņēmējiem un izbeigt to pastāvēšanu.
Uzņēmumu reģistrs norāda, ka Komerclikuma grozījumi, kas stājās spēkā šī gada 4.jūnijā, prasību izpildi ievērojami atviegloja viena dalībnieka SIA, nosakot, ka šīs kapitālsabiedrības dalībnieku reģistra nodalījumu iesniedz vienlaikus ar citām izmaiņām, kas skar daļu pāreju vai izmaiņas pamatkapitālā, tātad - tas nebija jāpaveic līdz jūnija beigām. Lai gan viena dalībnieka SIA nav speciāli jādodas uz Uzņēmumu reģistru tikai tāpēc, lai iesniegtu pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu, Uzņēmumu reģistra statistikas dati liecina, ka 37% viena dalībnieka SIA jau ir izpildījušas Komerclikumā noteiktās prasības.
Nodalījums ir dokuments, ko veido vienā reizē izdarīto ierakstu kopums, kas atspoguļo pilnu aktuālo dalībnieku sastāvu, savukārt dalībnieku reģistrs ir šo dokumentu kopums. Izmaiņas dalībnieku reģistrā noteica Komerclikuma grozījumi, kas stājās spēkā 2013.gada jūlijā, dēvēti arī par antireiderisma grozījumiem.
Nākamais termiņš, kas jāņem vērā visām SIA un akciju sabiedrībām (AS), ir 2016.gada 30.jūnijs, līdz kuram SIA un AS jāveic pamatkapitāla pārreģistrācija uz eiro. Ja līdz noteiktajam termiņam pamatkapitāla pārreģistrācija uz eiro netiks veikta, Uzņēmumu reģistrs, nepieņemot atsevišķu lēmumu, pārrēķinās komercreģistrā ierakstīto pamatkapitālu uz eiro, tomēr tas nenozīmē, ka uzņēmums tiek atbrīvots no prasību izpildes.
Ja kapitālsabiedrības neiesniegs pieteikumu denominācijas veikšanai līdz 2016.gada 30.jūnijam, tām būs pienākums, piesakot komercreģistra iestādei jebkuras izmaiņas komercreģistra ierakstos vai dokumentu reģistrāciju (pievienošanu reģistrācijas lietai), vienlaikus veikt arī denomināciju. Tomēr pēc 2016.gada 30.jūnija denomināciju vairs nevarēs veikt, izmantojot Komerclikumā noteiktos atvieglojumus (lēmuma pieņemšana ar vienkāršu balsu vairākumu, atbrīvojums no valsts nodevas un maksas par publikāciju oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis", atbrīvojums no parakstu notariālas apliecināšanas pienākuma).
Pēdējos mēnešos Uzņēmumu reģistrā novērota tendence, ka vairums uzņēmēju pamatkapitāla pārreģistrāciju uz eiro veikuši, vienlaikus iesniedzot pirmo dalībnieku reģistra nodalījumu. Līdz jūnija beigām pamatkapitāla pārreģistrāciju uz eiro veikuši 17% uzņēmumu, uz kuriem šī prasība attiecināma. Lai arī līdz reformas beigām ir atlicis gads, Uzņēmumu reģistrs aicina dokumentus iesniegt laicīgi. Uz sarakstu