Banner 980x90

Saules paneļi – kā tie darbojas?

Ja pirms dažiem gadiem saules paneļus mūsu klimatiskajā zonā redzējām tikai komerciālos objektos, tagad arvien biežāk tie parādās privāto namu jumtos. Īpaši pēdējā gada laikā, kad strauji augošie elektrības rēķini mudina ātrāk pāriet uz alternatīvajiem energoresursiem. Paneļu galvenā priekšrocība ir ilgtspēja un ekoloģiskums, jo saules enerģija ir atjaunojama un dabai draudzīga. Taču gala patērētāju visvairāk interesē tieši personīgais ieguvums jeb mazāki elektrības rēķini. Ar saules paneļiem tas ir realizējams – var ietaupīt no 50% līdz pat 70% tradicionālās enerģijas. Ja arī jūs apsverat domu par personīgo saules elektrostaciju, taču jautājumu par tās darbību, efektivitāti un uzstādīšanu pagaidām ir vairāk nekā iegūto atbilžu, lasiet tālāk par svarīgāko!

Darbības un uzstādīšanas pamatprincipi

Vienkāršiem vārdiem sakot, saules paneļi pārveido saules enerģiju elektriskajā. Taču personīgā saules elektrostacija nesastāv no paneļiem vien. Sistēmā ietilpst arī invertors (pārveido līdzstrāvu maiņstrāvā), vadi, stiprinājumi u.c. sastāvdaļas. Visefektīvāk sistēma ražo elektrību, ja ir uzstādīta 30–45° slīpumā un virzienā uz dienvidiem. Ja mājas izvietojums un/vai jumta slīpums liedz veidot staciju uz jumta (produktivitāte būs zema), risinājums ir konstrukcija uz zemes. Pati uzstādīšana nav ilgstošs process – speciālistu komandai parasti aizņem 2 darba dienas. Plānošana un dokumentu saskaņošana gan var ilgt 2–3 mēnešus.

Uzreiz jāsaka, ka saules paneļu sistēma sniedz tikai daļēju neatkarību no jūsu elektropiegādātāja. Abas sistēmas darbojas paralēli. Ja paneļu saražotās enerģijas mājas elektroiekārtām pietrūkst, jūs saņemat to no elektropiegādātāja. Savukārt, ja dienas laikā nepaspējat izlietot saražoto, pārpalikums automātiski aiziet elektropiegādātāja tīklā. Vēlāk varēsiet atpirkt šo apjomu par zemāku cenu nekā ierastās elektrības cenas (samaksājot tikai par sadales un pārvades pakalpojumiem). Ja vasara ir ļoti saulaina, ziemai šādi var iekrāt pienācīgu elektrības apjomu.

Ir risinājums, kā izmantot paneļu saražoto enerģiju 100% savām vajadzībām. Tās ir speciālās akumulācijas iekārtas, kuras uzkrāj pārpalikumu. Akumulatoru uzstādīšana izmaksā gandrīz tikpat daudz, cik paneļi. Ja ir iespēja investēt šādu summu, atdeve no saules stacijas būs vislielākā.

Paneļu ražīgākais laiks

Elektroenerģijas ražošanai paneļiem nav obligāti vajadzīga tieši saule. Galvenais, lai būtu dienas gaisma. Stacija strādās arī mākoņainā un lietainā laikā, kā arī rudenī un ziemā. Tiesa, ne tik raženi. Piemēram, ziemā tiks saražoti apmēram 10–20% no elektrības gada apjoma. Produktīvākais periods tomēr būs saulainās dienas no aprīļa līdz oktobrim. Un pētījumi parāda, ka saules gaismas Latvijā pietiek. Saule spīd gandrīz tikpat bieži, cik Vācijā (850–1200 stundas gadā), kur paneļi ir ārkārtīgi populāri. Tas tikai pierāda saules staciju lietderību mūsu klimatiskajā zonā.

Ņemot vērā minēto ražīgāko laiku, visizdevīgākās saules stacijas (bez akumulatora) izrādās mājsaimniecībām, kuras lielāko elektrības apjomu patērē vasaras mēnešos, turklāt dienas laikā. Tad saražotā elektrība aiziet pašpatēriņam, jums nevajag neko “atdot” savam elektropiegādātājam un pēcāk no viņa atpirkt. Ja pa dienu visa ģimene ir darbā, paneļi būs izdevīgi kombinācijā ar akumulācijas iekārtām.

 

Ar ko jārēķinās, uzstādot?

Ar palieliem finansiāliem ieguldījumiem. Nelielai un vidējai mājsaimniecībai tie ir aptuveni 3000–8000 eiro (atkarībā no paneļu skaita un jaudas, jumta slīpuma, mājas izvietojuma, izvēlētā plānošanas un uzstādīšanas pakalpojuma sniedzēja). Ja sistēma ir efektīva, ieguldījums atmaksājas aptuveni 7–10 gadu laikā. Vienkāršākais un drošākais veids, kā panākt sistēmas efektivitāti, – konsultēties ar speciālistiem. Pašlaik tādu piedāvājumu netrūkst. Daži pakalpojumu sniedzēji piedāvā jau gatavus risinājumus konkrētam elektrības patēriņa apjomam. Piemēram, izplatītākajam mājsaimniecību ikmēneša patēriņam līdz 500 kWh tie ir 12 paneļi. Citi izstrādā risinājumu individuāli, apsekojot objektu klātienē un piemeklējot mājoklim piemērotāko paneļu skaitu, jaudu, izvietojumu (uz jumta/zemes). Ja visi šie momenti ņemti vērā, reālo elektrības samazinājumu lietotājs sajūt jau pirmajos mēnešos. Un pēc pirmā ekspluatācijas gada var diezgan precīzi noteikt projekta atmaksāšanās periodu.

Noslēgumā jāpiebilst, ka pašlaik ir labvēlīgs laiks saules paneļu uzstādīšanai: pieejamas valsts atbalsta programmas, noteikti labvēlīgi kreditēšanas nosacījumi, paneļi un invertori atrodami plašā piedāvājumā, ļaujot izvēlēties sev efektīvākos un izdevīgākos risinājumus. Piemēram, interneta veikalā 220.lv (https://220.lv/lv/majai-un-remontam/apgaismojums-un-elektropreces/saules-paneli-komponentes) jūs varat par izdevīgu cenu iegādāties augsti kvalitatīvus un efektīvus saules paneļus, kuri piemēroti lietošanai mūsu laika apstākļos. Te atradīsiet monokristāliskos un polikristāliskos modeļus, tradicionālos un saliekamos – ar dažādiem izmēriem un jaudu (no 30 līdz 120 W). Izvēlieties ieguldīt tagad, lai, iespējams, jau šovasar gūtu pirmos augļus no personīgās saules elektrostacijas!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)