Banner 980x90

Straujuma: Budžeta veidošanas laikā koalīcijā varētu būt konflikti, bet ne nepārvarami

Nevar izslēgt, ka budžeta veidošanas laikā koalīcijā būs konflikti, bet šobrīd neko nepārvaramu neredzu, tā trešdien, 17.jūnijā, LNT raidījumā "900 sekundes" teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

Premjere uzskata, ka koalīcija spēj konstruktīvi diskutēt. Lai gan budžeta veidošana vienmēr ir satraucoša, nepārvaramu šķēršļu nav, viņa sacīja. "Visās valstīs, ja budžetu nevar izveidot, tad, protams, valdība krīt. Bet es nedomāju, ka šodien ir pienācis tas punkts, kur mēs nevarētu diskutēt," norādīja Ministru prezidente.

Premjere arī vēlreiz pauda pārliecību, ka nav lauzusi solījumu attiecībā uz pensiju pārrēķinu. Viņa atgādināja, ka valdība šo jautājumu vērtēja un nolēma skatīt kopā ar visu budžetu.

"Protams, Auguļa kungs (labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) ) ir nozares ministrs un nāk ar vēlamajiem pieprasījumiem, bet kopumā to ko Labklājības ministrija vēlas mēs nevarēsim apmierināt," sacīja Straujuma.

Premjere vēlreiz norādīja, ka, viņasprāt, sākumā būtu jāpārrēķina mazās pensijas līdz 200 eiro un tik lielā apmērā, cik budžets to atļaus. Izpratne šajā jautājumā esot saņemta arī no Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājas Aijas Barčas (ZZS).

Premjere arī piebilda, ka tagad nevar apsolīt ne 30, ne 40 miljonus pensijām.

Straujuma pirmdien pēc koalīcijas partiju sanāksmes sacīja, ka pensiju pārrēķināšanu, lai novērstu negatīva kapitāla indeksa ietekmi uz to apmēru, varētu sākt ar 2017.gadu un veikt sešu gadu laikā. Valdības vadītāja uzsvēra, ka šādu solījumu varētu iekļaut budžeta likumā, nevis likumā "Par valsts pensijām".

Savukārt labklājības ministrs uzskata, ka pensijas jāpārrēķina no nākamā gada, aģentūru LETA informēja ministra biroja vadītāja Liene Užule. Ministrs, pamatojot savu domu par pārrēķina nepieciešamību no 2016.gada, uzsver, ka Latvijā ir vairāk nekā 470 000 pensionāru, no kuriem lielākā daļa jeb 60,9% saņem vecuma pensiju robežās no 200 līdz 300 eiro. Turklāt pēdējos gados ir pieaudzis pensionāru nabadzības risks. Šajā situācijā ministra viedoklis joprojām ir nelokāms - krīzes laikā piešķirtās pensijas ir jāpārrēķina jau no 2016.gada un pārrēķins jāveic pēc piešķiršanas gada, kā to pašlaik paredz piedāvātās izmaiņas likumprojektā par valsts pensijām.

"Pretējā gadījumā, ja sākotnēji pārrēķinās mazās pensijas, tas nebūs taisnīgi pret pārējiem pensionāriem, un pastāv risks par pensionāru tiesvedībām pret valsti," skaidro ministrs.

Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš pieļauj, ka saistībā ar nepanākto vienošanos par pensiju pārrēķinu no nākamā gada seniori varētu pieprasīt Straujumas valdības atkāpšanos.

Tikmēr opozīcija prezidenta inaugurācijas dienā 8.jūlijā rīkos protestus, jo valdība nav turējusi savu solījumu par pensiju pārrēķināšanu, tā otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē paziņoja deputāts Andrejs Klementjevs (S). Viņš sacīja, ka inaugurācijas dienā opozīcija sasauks arī ārkārtas Saeimas sēdi.

Tāpat opozīcija plāno piesaistīt juristus, lai par šo jautājumu vērstos Satversmes tiesā. Klementjevs uzsvēra, ka, nepārrēķinot pensijas ar nākamo gadu, bet 2017.gadu, pārrēķins varētu tikt piespriests vienā gadā uzreiz.

Arī Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs pieļāva, ka seniori varētu pievienoties opozīcijas protestiem.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)