Banner 980x90

Vai ir gaidāms jauns dīzeļdegvielas cenu pieaugums?

Nafta LV
Nafta LV

2022. gada nogale ir ļāvusi mums visiem nedaudz atslābt, jo beidzot tika sagaidīts ilgi cerētais degvielas cenu samazinājums, tomēr šī gada februārī ES noteiktais embargo Krievijas naftas produktiem ir radījis vēl vienu papildus spiedienu naftas produktu cenām.

Patērētāji var nesatraukties par degvielas trūkumu, tomēr ir jārēķinās, ka degvielas cenas var atkal piedzīvot kāpumu. Eiropas Savienība gada laikā ir palikusi bez sava galvenā dīzeļdegvielas piegādātāja, tādēļ ir tikai loģiski, ka jaunu piegādes ķēžu meklēšana un pielāgošanās esošajai tirgus situācijai prasīs laiku. Labā ziņa – naftas produktu importa ierobežojumi no Krievijas tika noteikti jau pagājušajā gadā, tādēļ degvielas uzpildes stacijām ir bijis daudz laika, lai pārorientētos uz citiem piegādātājiem, un šogad degvielas cenu kāpums nav plānots tik straujš, kā tas notika pagājušajā gadā ap šo laiku.

Vai tikai Krievijas naftas embargo ietekmē degvielas cenas pasaulē?
Daudzi maldīgi domā, ka naftas produktu cenu kāpums ir saistīts tikai ar Krievijai noteiktajām sankcijām, tomēr ir jāuzsver, ka 5. februārī noteiktais embargo Krievijas naftai šobrīd nav galvenais faktors, kas var ietekmēt cenu izmaiņas. Nozīmīgs faktors ir ASV centrālā banka – kad tā pārtrauks celt procentu likmes, tas būs skaidrs signāls starptautiskajam tirgum, ka pasaules ekonomika ir sākusi stabilizēties un pasaules tirgus sāk atjaunoties. Kad procentu likmes pārstās pieaugt, uzņēmējiem būs pamats ticēt, ka pasaules ekonomika sāk atveseļoties, paaugstināsies ekonomiskā aktivitāte, un tā rezultātā arī naftas produktu cenām būtu jāstabilizējas. Ne mazāk svarīgs faktos ir Ķīnas ekonomiskā attīstība – pēdējos 3 gadus Ķīnas ekonomika ir smagi cietusi no Covid-19 pandēmijas, samazinoties ražošanas apjomiem, ir samazinājies Ķīnas pieprasījums pēc degvielas. Šogad tiek plānots, ka Ķīnas makroekonomiskie rādītāji uzlabosies, līdz ar to pieaugs Ķīnas pieprasījums pēc degvielas, kas var veicināt degvielas cenu pieaugumu visā pasaulē.

Ķīnas tautsaimniecības attīstības ietekme uz degvielas cenām pasaulē
Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) savā ikmēneša ziņojumā ir publicējusi, ka pasaules pieprasījums pēc naftas šogad pieaugs par 2,32 miljoniem barelu dienā jeb 2,3%. Šie aprēķini ir balstīti uz Ķīnas Covid-19 ierobežojumu atvieglošanu un makroekonomisko rādītāju uzlabošanos. Tajā pašā laikā ziņojumā ir norādīts, ka jēlnaftas ieguves apjoms janvārī samazinājās pēc tam, kad naftas eksportētājvalstu alianse apņēmās samazināt jēlnaftas ieguves apjomus. Pasaules finanšu analītiķi paredz, ka Ķīnas naftas imports 2023. gadā sasniegs rekordaugstu līmeni, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc transporta degvielas un nodrošinātu jaunu rūpnīcu darbību. Vēl viens faktors, kas ietekmē pieprasījumu pēc dīzeļdegvielas, ir ceļošanas ierobežojumu atcelšana Ķīnā. Šī gada sākumā Ķīnas iedzīvotāji beidzot varēja atsākt aktīvi ceļot, kas nozīmēja, ka no Ķīnas lidostām sāka pacelties ievērojami lielāks skaits lidmašīnu. Pirmo reizi kopš pandēmijas sākuma komerciālo lidojumu skaits Ķīnā ir pārsniedzis 2019. gada rādītājus. Ko Ķīnas ekonomiskās aktivitātes paaugstināšanās un degvielas importa pieaugums nozīmē mums? Pavisam vienkārši – jo lielāks pieprasījums pēc produkta, šajā gadījumā dīzeļdegvielas, jo lielāka būs produkta cena. To, cik augsts būs degvielas cenu kāpums 2023. Gadā, nav iespējams paredzēt, tomēr eksperti norāda, ka, iespējams, tas nebūs tik nekontrolējami straujš kā pagājušajā gadā, tomēr ir jārēķinās, ka no cenu pieauguma, visticamāk, būs grūti izvairīties.
Kā rīkoties uzņēmējiem, lai maksimāli mazinātu degvielas cenu pieauguma ietekmi uz viņu uzņēmējdarbību – jāizvēlas uzticams degvielas piegādātājs, kas piedāvā saviem klientiem izdevīgu cenu!
Pateicoties uzkrātajai pieredzei un efektīvai loģistikas sistēmai, SIA Nafta.lv spēj saviem klientiem piedāvāt elastīgas un izdevīgas degvielas cenas!

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)