Banner 980x90

Bērnu invalīdu apgādniekus atbrīvos no auto ekspluatācijas nodokļa

Saeima šodien trešajā un galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā, kas paredz, ka transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis nebūs jāmaksā personai, kuras vai kuras laulātā apgādībā ir bērns ar invaliditāti.

Atbrīvojums tiks piemērots par vienu šādai personai vai tās laulātajam īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu transportlīdzekli.

Likumā arī precizē atvieglojumus, kurus var saņemt daudzbērnu ģimenes. "Patlaban likums tiek izpildīts burtiski un 20% nodokļa atlaidi saņem tikai personas, kuru apgādībā ir trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni. Gadījumā, ja vīram apgādībā ir viens bērns, bet sievai - pārējie divi, atlaide nepienākas. Tagad šī situācija tiek novērsta," plānotās izmaiņas aģentūrai LETA skaidroja deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK).

Paredzēts, ka šīs normas par atvieglojumiem nodokļa maksāšanā stāsies spēkā no šā gada 1.janvāra, tātad ar atpakaļejošu spēku. Tie, kam ar šiem grozījumiem pienāksies atvieglojumi, varēs saņemt atpakaļ no valsts šogad samaksātos līdzekļus.

Finanšu ministrijas sagatavotais likumprojekts arī paredz, ka turpmāk, deklarējot transportlīdzekli, kas tiek izmantots vienīgi saimnieciskās darbības veikšanai, Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), komersantam vienlaicīgi būs jānorāda globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) transporta uzraudzības sistēmu nodrošinātājs.

Tāpat komersantam, kārtojot ar saimnieciskās darbības veikšanu saistīto braucienu uzskaiti, būs jānorāda arī odometra rādījums mēneša pirmajā un pēdējā dienā. Likumprojekts arī nosaka pienākumu GPS tirgotājiem un GPS transporta uzraudzības sistēmu nodrošinātājiem informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID) pēc tā pieprasījuma par GPS uzstādīšanu konkrētajam transportlīdzeklim un par GPS neesamības uztveršanas zonā sistemātiskumu un regularitāti.

Likumprojektā arī iestrādāts deleģējums Ministru kabinetam noteikt prasības, kādām vajadzētu atbilst GPS, lai VID varētu sekmīgi veikt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa kontroli.

Normatīva izmaiņas paredz piemērot atbrīvojumu no ekspluatācijas nodokļa maksāšanas arī par kvadriciklu un triciklu, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas vai dzinējspēka glabāšanas iekārtas, kā tas patlaban ir noteikts attiecībā uz vieglo automobili, kravas automobili, autobusu un motociklu.

Savukārt, lai nodrošinātu transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa iekasēšanu arī pirms transportlīdzekļa turētāja reģistrācijas, likumprojekts nosaka, ka transportlīdzekļa turētāju reģistrēs tikai tad, ja būs samaksāts transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis par kārtējo kalendāro gadu un par iepriekšējiem kalendārajiem gadiem, ja tas iepriekšējos gados būs bijis reģistrēts Latvijā.

Plānots, ka transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa atvieglojums piemērojams arī lauksaimniecības produktu ražotājiem un atzītām akvakultūras saimniecībām, kas ir reģistrētas VID kā saimnieciskās darbības veicēji. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa atvieglojumi pienāksies ne tikai par piekabi, bet arī par puspiekabi.

Likumprojektā tiek konkretizēts personu loks, kam pienākas transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa atlaide 20% apmērā, proti, atlaide pienākas arī, ja ģimenē (reģistrētā laulībā) laulātajiem kopā apgādībā ir trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni.

Likumprojekts arī paredz, ka uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli maksā transportlīdzekļa turētājs, ja konkrētajam transportlīdzeklim ir CSDD reģistrēts gan īpašnieks, gan turētājs.

Tāpat tiek noteikts pienākums maksāt uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli arī komersantam, kas nav reģistrā reģistrēts kā transportlīdzekļa turētājs, bet lieto transportlīdzekli uz patapinājuma līguma pamata no personas, kas nav komersants.

Lai komersantam nebūtu jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis arī gadījumā, ja viņš mēneša laikā vienreiz vienu dienu ir lietojis patapinātu automašīnu, likumprojekts paredz, ka patapinājuma ņēmējs maksā nodokli, ja tas transportlīdzekli lieto vairāk nekā desmit dienas viena mēneša laikā (neatkarīgi no dienā izmantoto stundu skaita un no tā, vai transportlīdzeklis mēneša laikā tiek lietots nepārtraukti vai ar pārtraukumiem).

No likuma tiek svītrota prasība komersantam, maksājot uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, veikt atsevišķu maksājumu par katru transportlīdzekli.

Likumprojekts arī nosaka, ka uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli nemaksā par komersanta īpašumā vai turējumā esošiem īstermiņa iznomāšanai paredzētiem transportlīdzekļiem, ja komersantam vieglo transportlīdzekļu iznomāšanas pakalpojumi un vieglo transportlīdzekļu tirdzniecība veido ne mazāk kā 90% no kopējā apgrozījuma.

Likumprojekts nosaka arī atbrīvojumu no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksāšanas transportlīdzekļiem, kuriem to reģistrācijas apliecības sadaļā "Piezīmes" ir veikta atzīme "Sporta", jo tiem dalība ceļu satiksmē ir ierobežota, kā arī tiem transportlīdzekļiem, kuriem ir reģistrēts vēsturiskā spēkrata statuss, jo tas netiek lietots kā ikdienas transportlīdzeklis un tam ir kultūrvēsturiska vērtība.
Likumprojektā atbalstīti iesniegtie priekšlikumi, kas paredz transportlīdzekļa nodokļa atvieglojumus zemniekiem.

Zemniekiem būs iespējams saņemt transportlīdzekļu nodokļa atvieglojumu, izpildot nosacījumus un atbilstot kritērijiem.

Likuma atvieglojumi attieksies tikai uz tiem komersantiem vai zemnieku saimniecībām, kas apstrādā īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kura kārtējā gada 1.janvārī ir apstiprināta vienotā platību maksājuma saņemšanai Lauku atbalsta dienestā.

Pieņemtā likuma redakcija paredz, ka situācijā, ja īpašumā vai turējumā būs reģistrēts viens vieglais transportlīdzeklis, nodokli par to nemaksās, ja komersanta vai zemnieku saimniecības ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 10 000 latu. Šeit gan netiks ieskaitīts saņemtais valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai.

Savukārt tajos gadījumos, ja īpašumā vai turējumā būs reģistrēti vairāki vieglie transportlīdzekļi, nodokli varēs nemaksāt par vienu vieglo transportlīdzekli, ja ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā ir vismaz 10 000 latu bez ES atbalsta.

Bet par katru nākamo vieglo transportlīdzekli nodokli varēs nemaksāt - uz katriem 50 000 latu ieņēmumiem no lauksaimnieciskās ražošanas pēdējā iesniegtajā uzņēmuma gada pārskatā vai pēdējā iesniegtajā gada ienākumu deklarācijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)