Banner 980x90

Zobu protēzes un to ietekme uz dzīves kvalitāti – kas jāzina un kā tās uzlabo ikdienu?

Zobu protēzes ir lielisks risinājums cilvēkiem, kas saskārušies ar zobu vai to daļu zaudēšanu, jo tās palīdz atjaunot ne tikai mutes dobuma funkcionalitāti, bet arī estētisko izskatu, tādējādi būtiski uzlabojot dzīves kvalitāti un vairojot pašapziņu. Zobu protēzes sniedz iespēju atgriezties pie ierastā dzīvesveida – ēst, dzert un smaidīt, neizjūtot diskomfortu un/vai kauna izjūtu. Ja arī jūs apsverat tādu risinājumu kā zobu protēzes, tad turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši svarīgāko, kas par tām jāzina, un stāstām, kā tās uzlabo ikdienu.

Kas ir zobu protēzes?

Zobu protēzes ir medicīniski izstrādātas konstrukcijas jeb, vienkāršāk sakot, mākslīgi zobi, kas tiek izmantoti, lai vajadzības gadījumā aizstātu dabīgos zobus un/vai to daļas. Visas zobu protēzes tiek iedalītas divās daļās: izņemamas zobu restaurācijas (zobu plates) un neizņemamas zobu restaurācijas (zobu kroņi, tilti, zobu venīri un sakņu inlejas). Mūsdienās zobu protēzes tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem, atkarībā no konkrētā risinājuma un pacienta vajadzībām – akrila, metāla vai porcelāna. Zobu protēžu galvenās funkcijas: košļāšanas spēju atjaunošana; runas uzlabošana; estētikas uzlabošana; žokļu struktūras balstīšana; fiziskās un emocionālās labsajūtas uzlabošana.

Zobu protēžu veidi

Kā jau minējām, visas zobu protēzes tiek iedalītas divās daļās:

Izņemamas zobu restaurācijas

  • Zobu plates. Šādas protēzes tiek lietotas pie zobu zuduma – gadījumos, ja zaudēta daļa zobu vai pie pilnīga zobu zuduma, kad tās nav iespējams aizstāt ar neizņemamām zobu restaurācijām, kā arī kā pagaidu variantu pirms implantu ievietošanas.

Neizņemamas zobu restaurācijas

  • Zobu kroņi. Šādas protēzes tiek lietotas gadījumos, ja zobs zaudējis vairāk nekā 50% kroņa daļas. 
  • Zobu tilti. Šādas protēzes tiek lietotas gadījumos, ja nepieciešams aizvietot vienu, divus vai trīs trūkstošus zobus, ja defekta abās pusēs atrodas balsta zobi.
  • Zobu venīri. Šādas protēzes tiek lietotas gadījumos, ja nepieciešams uzlabot priekšzobu estētiku, piemēram, pie zobu pārkrāsošanās, formas uzlabošanai, zobu rindas izlīdzināšanai, zobu stiprināšanai.
  • Sakņu inlejas. Šādas protēzes tiek lietotas gadījumos, ja zobs zaudējis lielāko daļu kroņa audu. Sakņu inleja tiek ievietota zoba saknē un uz tās tiek cementēts mākslīgā apvalka zoba kronis.

Zobu protēzes un dzīves kvalitāte

Zobu protēzes var palīdzēt ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti dažādos veidos.

Fiziskā un emocionālā ietekme

Zobu protēzes palīdz atjaunot/uzlabot ēšanas procesu, atjaunojot košļāšanas spējas un ļaujot baudīt pilnvērtīgu uzturu. Tās arī palīdz atjaunot/uzlabot runas spējas, kas ir svarīgas efektīvai komunikācijai. Papildu fiziskajiem ieguvumiem zobu protēzes sniedz arī emocionālus ieguvumus – vairo pašapziņu un labsajūtu, jo ļauj brīvi smaidīt un socializēties bez diskomforta un/vai neizjūtot kauna sajūtu.

Ikdienas uzlabošana

Zobu protēzes palīdz uzlabot ikdienas dzīvi, aizstājot zaudētos zobus un/vai to daļas un nodrošinot dabīgo zobu ērtības. Varētu likties, ka jebkura zobu protēze rada sajūtu, ka mutē ir svešķermenis, taču kvalitatīvas un profesionāli ievietotas zobu protēzes vizuāli nav iespējams atšķirt no dabīgajiem zobiem un fiziski tās ir teju nejūtamas.

Zobu protēžu uzturēšana un kopšana

Lai zobu protēzes varētu kalpot ilgi un uzticami, ir svarīgi tās pareizi kopt un uzturēt. Izņemamās zobu protēzes regulāri un rūpīgi jātīra ar speciālu protēžu birstīti un piemērotu tīrīšanas līdzekli, izvairoties no abrazīviem līdzekļiem, kas var bojāt protēžu virsmu, kā arī nakts laikā tās ieteicams iemērkt speciālā šķidrumā, kas palīdz saglabāt protēzes higiēnu un formu. Savukārt neizņemamās zobu protēzes jākopj tāpat kā dabīgie zobi – regulāri un rūpīgi jātīra ar piemērotu zobu birsti un zobu pastu, ievērojot pareizu tehniku.

Pēc tam, kad veikta zobu protezēšana, ikdienā ieteicams izvairīties no īpaši cieta un lipīga ēdiena, kas protēzēm var radīt pārlieku lielu slodzi un/vai bojāt tās. Lai pārbaudītu protēžu stāvokli un savlaicīgi novērstu iespējamos protēzes bojājumus un ar to saistītās mutes dobuma problēmas, arī pēc zobu protezēšanas regulāri jāapmeklē zobārsts un zobu protēzists. Kopumā ir svarīgi ievērot speciālista sniegtos ieteikumus par protēžu uzturēšanu un kopšanu. Ja ievietotā zobu protēze netiks pienācīgi koptas un uzturētas, rezultātā var būt dažādi riski – ne tikai diskomforta rašanās, bet pat zobu sāpes, smaganu iekaisums u.c. mutes dobuma veselības problēmas.

Zobu protēzes ir medicīniski izstrādātas konstrukcijas (mākslīgi zobi), kas, aizstājot dabīgos zobus un/vai to daļas, var palīdzēt ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti: atjaunot/uzlabot košļāšanas un spējas, uzlabot smaida estētiku, balstīt žokļa struktūru, uzlabot un vairot pašapziņu, fizisko un emocionālo labsajūtu. Parūpējieties par veselu un skaistu smaidu – izvēlieties Apines zobārstniecības klīniku! Mēs nodrošinām augstākos profesionālos standartus un modernāko tehnoloģisko bāzi katrā no posmiem, sākot ar diagnostiku un beidzot ar skaistumkopšanu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)